Nalezljive bolezni

Nalezljive bolezni

Vrtčevsko okolje zaradi tesnih stikov večjega števila otrok v manjšem prostoru povzroča hitro širjenje virusov in bakterij. Zato otroci pogosteje zbolevajo, dokler ne pridobijo večje odpornosti. Predšolsko obdobje pa je tudi čas zbolevanja za otroškimi nalezljivimi boleznimi, ki naj bi jih otrok prebolel.

Za preprečevanje in obvladovanje nalezljivih bolezni v vrtcu je zelo pomembno, da starši takoj obvestite strokovne delavce o odsotnosti otroka zaradi bolezni. Le s skupnim sodelovanjem lahko obvladujemo širjenje nalezljivih bolezni. Ob pojavih bolezni in ukrepih za preprečevanje širjenja vas obveščamo prek aplikacije Web-Vasco in na oglasnih deskah. Bolan otrok ne sodi v vrtec ter potrebuje bližino staršev, nego in počitek. S počitkom omogočimo otroku hitrejšo ozdravitev, zmanjšamo možnost zapletov bolezni in to, da se ne bo hitro ponovno okužil.

Če otrok zboli v vrtcu, strokovni delavci o tem obvestijo starše. Dolžnost staršev je, da čim prej pridete po obolelega otroka, da se zavaruje zdravje drugih otrok v oddelku, bolnemu otroku pa omogoči ustrezna oskrba.

Otrok ne sme v vrtec, če:

  • je imel v zadnjih 48 urah povišano temperaturo ali drisko (večkrat dnevno odvajal tekoče blato) ali bruhal;
  • ima izpuščaje z vročino ali brez nje (razen ob neinfekcijskih izpuščajih, kot so npr. piki žuželk, alergijski izpuščaji);
  • ima uši; ponovno lahko pride v vrtec po uspešno opravljenem razuševanju in ko na lasišču niso več prisotne uši ali gnide.

Pri drugih nalezljivih boleznih upoštevamo navodila zdravnika.